زمان کنونی: 10-02-2020, 12:33 AM درود مهمان گرامی! (ورودثبت نام)تعریف شاخص IP


ارسال موضوع  ارسال پاسخ 
  • 0 رأی - میانگین امیتازات : 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
امتیاز موضوع:
 
تعریف شاخص IP
نویسنده پیام
Rah Man آفلاین
مدیر کل سایت
*******

ارسال ها: 49
تاریخ عضویت: Jul 2014
اعتبار: 2
ارسال: #1
تعریف شاخص IP
سازمان IEC (کمیته بین المللی الکترونیکی) برای بدنه ادوات الکتریکی به تعریف درجه حفاظت با شاخص IP نموده است.
درجه حفاظتی را که یک دستگاه در برابر تماس با قسمت های برق دار، ورود اجسام خارجی و مایعات تامین میکند توسط علامت اختصاری IP مشخص میشود.

IP: Index of protection
IP : International protection

برندهای مطرح تولید کننده محصولات روشنایی و نورپردازی محصولات خود را طبق استانداردهای IP که دارای ویژگی مقاومت در مقابل آب و گرد و غبار طبق شرایط خاص هستند تولید و عرضه میکنند. به دلیل این قابلیت به این مدلها گواهینامه ی IP اعطا میگردد که بر اساس نوع و میزان مقاومت، نوع گواهینامه های IP با هم تفاوت دارند.
درجه بندی IP (حفاظت دربرابر پارامتر های وارد شده به تجهیزات) در خیلی از وسائل مختلف از تلفن و کامپیوتر و لپ تاب و تبلت گرفته تا اسکنر های بزرگ و ... یافت می شود و عدد مهمی در جهت عملکرد درست دستگاه در شرایط مختلف محیطی به شمار می رود. درجه بندی IP از دو شماره تشکیل شده است. در زیر درجات حفاظت و تعریف آنها را که در بندهای 1 و 2 IP آمده است، بیان شده است.


?تعریف شاخص های IP
اعدادی که در سمت راست علامت اختصاری IP قرار میگیرند به ترتیب بیانگر :
IPXX

اولین رقم سمت راست بیانگر حفاظت در مقابل اجسام خارجی و تماس

دومین رقم سمت راست بیانگر حفاظت در مقابل نفوذ آب و مایعات

در صورتیکه دستگاه فاقد هریک از خاصیتهای فوق باشد بجای آن عدد واژه X بکار میرود .

علاوه برمشخصات فوق درجه حفاظتی دیگری نیز برای حفاظت در برابر مواد قابل انفجار تعریف میگردد.
(SCH):
حفاظت در برابر هوائی که ممکن است قابل احتراق یا انفجار باشد.


?بند 1 _ تعریف های اولین رقم سمت راست IP برای حفاظت در مقابل خاک و گرد وغبار:
0 : حفاظتی از اشخاص در مقابل تماس با قسمت های متحرک و باردار در داخل دستگاه وجود ندارد . حفاظتی برای وسائل در برابر نفوذ اجسام جامد خارجی وجود ندارد.
1 : حفاظت در مقابل تماس اتفاقی سطح بزرگی از بدن یا قسمت های متحرک و یا باردار داخل دستگاه وجود دارد . حفاظت در مقابل نفوذ اجسام جامد خارجی بزرگ وجود دارد.
2 : حفاظت در مقابل تماس با قسمت های متحرک و یا باردار داخل دستگاه با انگشتان وجود دارد . حفاظت در مقابل اجسام خارجی جامد با اندازه متوسط وجود دارد.
3 : حفاظت در برابر تماس با قسمت های متحرک و یا باردار در داخل دستگاه توسط ابزار، سیم ها و یا اجسامی با ضخامت بیش از 2.5 میلیمتر وجود دارد . حفاظت در برابر نفوذ اجسام خارجی جامد کوچک وجود دارد.
4 : حفاظت در برابر تماس با قسمت های متحرک و یا باردار داخل دستگاه توسط ابزار، سیم ها و یا اجسامی با ضخامت بیش از 1 میلیمتر وجود دارد . حفاظت در برابر نفوذ اجسام خارجی جامد کوچک وجود دارد.
5 : حفاظت کامل در مقابل تماس با قسمت های متحرک و یا باردار در داخل دستگاه وجو دارد . حفاظت در مقابل گرد وغبار مضر وجود دارد ، از نفوذ گرد و غبار بطور کلی جلوگیری نشده اما گرد و غبارنمیتواند به مقداری که در عملکرد رضایتبخش دستگاه تداخل نماید داخل دستگاه شود.
6 : حفاظت در مقابل تماس با قسمت های متحرک و یا باردار در داخل دستگاه وجود دارد. حفاظت در مقابل نفوذ گرد و غبار وجود دارد.


?بند 2 _ تعریف های دومین رقم سمت راست IP برای حفاظت در مقابل نفوذ آب و مایعات:
0 : حفاظتی وجود ندارد.
1 : حفاظت در برابر قطرات آب متراکم وجود دارد . قطرات آب متراکم شده نباید ضرری بر روی دستگاه داشته باشد.
2 : حفاظت در مقابل قطرات مایع وجود دارد . زمانی که دستگاه با زاویه 15 درجه نسبت به حالت عمودی ایستاده است ، قطرات مایع که بر روی دستگاه میریزد نباید آسیبی به دستگاه برسانند.
3 : حفاظت در مقابل باران وجود دارد . آب باران در زاویه مساوی و کوچکتر از 60 درجه نسبت به حالت عمودی نباید هیچگونه آسیبی به تابلو برساند.
4 : حفاظت در مقابل پاشیدن مایع وجود دارد. مایع پاشیده شده از هر جهت نباید آسیبی به دستگاه برساند.
5 : حفاظت در مقابل پاشیدن آب تحت فشار وجود دارد . آ ب پاشیده شده از یک شلنگ فشار بالا از هر جهت نباید آسیبی به دستگاه برساند.
6 : حفاظت در مقابل شرایط موجود در عرشه کشتیها وجود دارد . آب دریا در هنگام طوفان نباید داخل دستگاه تحت شرایط پیش بینی شده شود.
7 : حفاظت در برابر غوطه ور شدن در آب وجود دارد . نباید امکان ورود آب دریا به داخل دستگاه تحت شرایط پیش بینی شده فشار و زمان وجود داشته باشد.
8 : حفاظت در مقابل غوطه ور شدن در آب برای مدت زمان نا مشخص تحت فشار مشخص وجود دارد.
11-14-2015 11:05 PM
مشاهده وب سایت کاربر یافتن تمامی ارسال های این کاربر نقل قول این ارسال در یک پاسخ
تبلیغات
MapsaControl.ir

ارسال موضوع  ارسال پاسخ 


پرش به انجمن: