زمان کنونی: 06-21-2018, 01:40 AM درود مهمان گرامی! (ورودثبت نام)ویژگی های معماری شناسی گیاهان در فضای سبز


ارسال موضوع  ارسال پاسخ 
  • 0 رأی - میانگین امیتازات : 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
امتیاز موضوع:
 
ویژگی های معماری شناسی گیاهان در فضای سبز
نویسنده پیام
wallflore آفلاین
کاربر معمولی
*

ارسال ها: 1
تاریخ عضویت: Jun 2017
اعتبار: 0
ارسال: #1
ویژگی های معماری شناسی گیاهان در فضای سبز
گیاهان می توانند به عنوان مصالح طراحی و فضاسازی با توجه به ویژگیهای ناشی از شکل و حجم انبوه خود یک فرم معماری موثر در ساختن فضا باشند . گیاهان را میتوان به صورت دیوار، با نصب دیوار سبز و یا گیاهان بالا رونده و پیچنده ، سقف و کف در هر مکانی بکار برد . وقتی گیاهان به صورت ردیفی و انبوه در کنار یکدیگر کاشته شوند می توانند نقش دیوار را ایفا نمایند و در صورتی به شکل سایه بان باشند نقش سقف را ایفا می کنند و کف زمین را نیز می توان با استفاده از گیاهان و گلها پوشاند و جلوه زیبایی به کف زمین بخشید . همچنین می توان با اجرای دیوار سبزدرفضای داخل خانه ، پارکینگ ها ، راه پله ها و ترازها زیبایی خاصی به محیط بخشید . قیمت دیوار سبز برای گیاهان مختلف و نحوه اجرای آن متفاوت است اما اجرای دیوار سبز گامی جدید و نوین در معماری ساختمان ها به حساب می آید که جلوه زیبایی به نما و دکوراسیون داخلی ساختمان ها می بخشد .

گیاهان را میتوان با توجه به خصوصیتهای متنوعی که دارا می باشند به عنوان امر تفکیک بصری یا فیزیکی فضاها در نظر گرفت . گیاهان در تقسیم بندی فضا نقشهای زیر را میتوانند برعهده داشته باشند :

ایجاد حصار:
نخستین اصل حاکم بر طراحی مکانهای شهری محصورنمودن فضا می باشد محصور کننده ها معمولا به شکل مربع و دایره می باشند و تصور ذهنی ساکت و آرامی در فضا ایجاد می نمایند . در پارکها و فضاهای سبزو در مکانهای باز بوسیله کاشت گیاهان به صورت دایره وار یا مربع سعی می کنند که یک محیط شیک و زیبا توام با اشکال متنوع ایجاد نمایند که هم سبب زیباسازی و ایجاد جلوه مدرن و شیک در فضا می شود و هم در اطراف آن فضا حصاری برای جداسازی آن مکان با مکان های اطراف ایجاد می نماید .

کنترل دید :
استفاد از گیاهان معمولا به گونه ای می بایست باشد که از دید نامطلوب جلوگیری نماید و با ایجاد یک حریم ، دیدهای نامطلوب را بپوشاند و هم چنین در کاشت گیاهان با در نظر گرفتن شیب ، ارتفاع گیاهان ، تراکم آنها و عناصر ساختمانی میتوان دید گیاهان را به سمت عناصر مطلوب هدایت نمود و کاری کرد که دید خارج محدود شود اما دید داخل به سمت خارج آزاد باشد . در کنترل دید ، نقطه دید اهمیت زیادی دارد چرا که بسته به خط دید انسان ، میزان متفاوتی از خصوصی بودن فضا به دست می آید و این ارتفاع قرارگیری انسان است که اندازه ی حصارها ، درختچه ها ، درختان را تعیین می نماید .

ممانعت حرکت :
در یک فضا به راحتی میتوان مسیر را به کمک گیاهان مسدود نمود و یا بوسیله گیاهان مسیر مارپیچ ، صاف ، دایره وار ویا مربع ایجاد نمود و کنترل عبور و مرور را بوسیله گیاهان در دست گرفت ، هم چنین می توان گیاهان را طوری کاشت که با تعریف لبه ها ، مسیر حرکت را مشخص نمایند و مانع حرکت افراد از قسمت های دیگر شوند مانند پرچینها

تقسیم فضا :
یکی ازمهمترین ویژگیهای گیاهان درطراحی فضای سبز تقسیم بندی فضا می باشد که به راحتی میتوان یک فضای ساده را به چند فضای متنوع کوچک تقسیم بندی کرد . تقسیم بندی ها میتوانند به صورت شبکه ، مانع و یا سایه گستر صورت بگیرند و با در نظر گرفتن تفاوت گیاهان در گونه ، فاصله کاشت ، ارتفاع و نوع آنها هر فضا را برای فعالیت خاصی تقسیم بندی نمایند .

جلوگیری از فرسایش خاک و سیلاب :
ایجاد فضاهای سبز در شهرهای جنوبی و حاشیه کویر برای جلوگیری از فرسایش خاک موثر است و همچنین در کنار رودخانه ها برای جلوگیری از افزایش سرعت سیلابها بسیار مناسب می باشد .

نگهداری از سیمای تاریخی و جذب توریست :
فضاهای سبز طبیعی که از دیرباز محل تفریح گاه افراد و جذب توریست به آن محل ها بوده اند و جزئی از معماری هر شهری که دارای منابع طبیعی تفریحی و معروف است محسوب می گردد .

منبع : http://www.wallflore.ir
06-21-2017 06:59 PM
مشاهده وب سایت کاربر یافتن تمامی ارسال های این کاربر نقل قول این ارسال در یک پاسخ
تبلیغات
MapsaControl.ir

ارسال موضوع  ارسال پاسخ 


پرش به انجمن: