زمان کنونی: 02-29-2020, 04:50 PM درود مهمان گرامی! (ورودثبت نام)مقدمه ای بر میکروکنترلر


ارسال موضوع  ارسال پاسخ 
  • 0 رأی - میانگین امیتازات : 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
امتیاز موضوع:
 
مقدمه ای بر میکروکنترلر
نویسنده پیام
panel123 آفلاین
Banned

ارسال ها: 10
تاریخ عضویت: Dec 2017
ارسال: #1
مقدمه ای بر میکروکنترلر
امروزه استفاده از تراشههای مختلف میکروکنترلر در ساخت و کنترل پروژههای مختلف آزمایشگاهی و صنعتی به عنوان ابزاری قدرتمند در خدمت طراحان قرار گرفته است و با ظهور این تراشههای منطقی و برنامه پذیر، مدارات دیجیتال پیچیده، جای خود را به این تراشهه ا داده اند.
میکروکنترلر حکم یک کامپیوتر در ابعاد کوچک و قدرت کمتر را دارد. بیشتر میکروکنترلر ها برای کنترل و تصمیم گیری استفاده می شود. میکروکنترلر برای کنترل ربات ها تا استفاده در کارخانه های صنعتی کاربرد دارد .
میکروکنترلر در واقع آیسی قابل برنامه ریزی می باشد که عملکرد آنها از قبل تعیین نشده است. میکرو کنترلر ها دارای ورودی - خروجی و قدرت پردازش می باشد . تابلو برجسته

مهم ترین بخشهای میکروکنترلر عبارتند از :

واحد پردازش مرکزی یا Cpu
واحد محاسبات Alu
ورودی ها و خروجی ها O/I
حافظه اصلی میکرو Ram
حافظه ای که برنامه روی آن ذخیره می گردد Rom
کنترلر زمان Timer
اگرچه قابلیتها و سرعت اجرای برنامههای نوشته شده به زبان اسمبلی غیر قابل انکار است ولی استفاده از زبان برنامه نویسی C در برنامه نویسی میکروکنترلر ها به دلیل نزدیکی زیاد به سخت افزار )سطح میانی بودن زبان(، ساختار یافتگی و امکان استفاده از توابع نوشته شده آن در سایر پروژهها مورد توجه بسیاری از کاربران قرار گرفته است.
زبان دیگری که جذابیت زیادی را در برنامه نویسی میکروکنترلر بخصوص میکروکنترلر AVR ایجاد کرده است، Basic میباشد. این زبان ساده ترین زبان برنامه نویسی میکروکنترلر است.

تاریخچه میکروکنترلر
حدود 4 دهه پیش در سال 1971 میالدی شرکت اینتل اولین میکروکنترلر را ساخت و اولین میکروکنترلر را با نام 8080 در اوایل سال 1980 روانه بازار کرد .همین شرکت اینتلی که االن در ساخت cpu یکه تاز دنیاست .
اولین سری از میکروکنترلرها در سال 1981 توسط شرکت Intel ساخته شدند و برای اینکه به تولید انبوه برسند، شرکت Intel مجوز ساخت آن را به شرکت های مختلفی مانند ،Semiconductor Dallas، Xeimens، Atmel Motorola و... داد با این شرط که برنامه ای که برای 8051 اصلی نوشته می شود، به همه ی میکروکنترلر های 8051 تولیدی این شرکت ها بخورد.
میکروکنترلر 8051 اصلی 4KByte حافظه قابل برنامه ریزی داشت، دارای 2 تایمر 16 بیتی بود، 40 پایه )Pin )داشت، تا حداکثر فرکانس 20MHz کار می کرد، تا 1000 بار قابل برنامه ریزی بود، برای برنامه ریزی شدن باید با روش موازی برنامه ریزی می شد که در این حالت تمام پایه های آن برای برنامه ریزی شدن )پروگرام شدن( مورد استفاده قرار می گرفت و اگر در حین برنامه ریزی میکروکنترلر را از پروگرامر )برنامه ریز( جدا می کردیم، میکروکنترلر صدمه می دید.
شرکت هایی نظیر Atmel مدل های بسیار مختلفی از این میکروکنترلر را ساختند مثالً مدل AT89C52 که 8KB حافظه داشت و مدل AT89C55 دارای 20KB حافظه قابل برنامه ریزی بود و می توانست تا فرکانس 33MHz کار کند. مدل|( Programmable Time One OTP )یا یک بار قابل برنامه ریزی آن ساخته شد که قیمت ارزان تری داشت. و مدلی ساخته شد که دارای 3 تایمر 16 بیتی بود. مدل 20 پین 8051 هم ساخته شد. مدلی از آن ساخته شد که حافظه ی داخلی نداشت(8031 )و فقط می توانستیم حافظه ی خارجی 64KB به آن متصل کنیم. مدلی از آن
هم ساخته شد که دارای ( EEPROM (Electrical Erasable Programmable Random Access Memory ) بود.

در سال 1996 دو مهندس شرکت Atmel میکروکنترلر AVR را ابداع کردند که می توان به نوعی آن را تکمیل شده ی 8051 دانست.

میکرو کنترلر یا مدار های منطقی
* یک میکرو کنترلر را می توان طوری برنامه ریزی کرد که کار چندین گیت منطقی را انجام دهد.
* تعداد آی سی هایی که در مدار به کار میرود به حداقل میرسد .
* به راحتی می توان برنامه میکرو کنترلر را تغییر داد و تا هزاران بار میتوان روی میکرو برنامه های جدید نوشت و یا پاک کرد .
* به راحتی میتوان از روی یک مدار منطقی کپی کرد و مشابه آن را ساخت ولی در صورتی که از میکرو کنترلر استفاده شود و برنامه میکرو را قفل کرد به هیچ عنوان نمی توان از آن کپی گرفت.
04-29-2018 02:12 AM
مشاهده وب سایت کاربر یافتن تمامی ارسال های این کاربر نقل قول این ارسال در یک پاسخ
تبلیغات
MapsaControl.ir

parmis98 آفلاین
کاربر معمولی
*

ارسال ها: 1
تاریخ عضویت: May 2018
اعتبار: 0
ارسال: #2
RE: مقدمه ای بر میکروکنترلر
بسیار مفید بود سپاسگزارم

نمونه سوال معادلات دیفرانسیل
05-14-2018 11:25 AM
یافتن تمامی ارسال های این کاربر نقل قول این ارسال در یک پاسخ
تبلیغات
MapsaControl.ir

ارسال موضوع  ارسال پاسخ 


پرش به انجمن: