زمان کنونی: 10-18-2019, 04:17 AM درود مهمان گرامی! (ورودثبت نام)ربوکاپ، اسباب بازی در دست جوانان یا دانش و تخصص؟!


ارسال موضوع  ارسال پاسخ 
  • 0 رأی - میانگین امیتازات : 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
امتیاز موضوع:
 
ربوکاپ، اسباب بازی در دست جوانان یا دانش و تخصص؟!
نویسنده پیام
محمود احمدي
Unregistered

 
ارسال: #1
ربوکاپ، اسباب بازی در دست جوانان یا دانش و تخصص؟!
پنجمین دوره مسابقات ربوکاپ آزاد ایران 20 - 18 فروردین ماه امسال در نمایشگاه بین‌المللی تهران به میزبانی دانشگاه آزاد قزوین برگزار شد.

در این دوره از مسابقات ربوکاپ آزاد ایران 2010، 900 تیم برای حضور در این مسابقات ثبت‌ نام‌ کرده بودند که 320 تیم پذیرفته شد در این میان آمریکا با یک تیم، انگلیس با یک تیم، هلند با 2 تیم، آلمان با 2 تیم، برزیل با 2 تیم، چین با 17 تیم، هند با 2 تیم، فیلیپین با 2 تیم و پاکستان با یک تیم در این مسابقات حضور دارند.
در این دوره لیگ‌های ربات‌های پرنده، ربات‌های زیر دریایی و نائو برای اولین بار، در بخش دانش‌آموزی لیگ‌های ربات‌های فوتبالیست یک به یک، فوتبالیست 2 به 2، امداد مقدماتی و پیشرفته، در بخش بزرگسالان، لیگ‌‌های ربات‌های امدادگر واقعی، ربات‌های خانگی، ربات‌های فوتبالیست سایز متوسط، سایز کوچک، لیگ واقعیت ترکیبی، ربات‌های انسان‌نما مین‌یاب دستی و اتوماتیک، شبیه‌ساز امداد، شبیه‌ساز فوتبال 2 بعدی و 3 بعدی برگزار شد.
اما براستی ربات ها چیستند و به بشر امروز چه کمکی می توانند کنند؟ در جستجویی که در دنیای اینترنت داشتم در ویکیپدیا به این مطلب برخوردم:
« روُبات یا روبوت دستگاهی مکانیکی برای انجام وظایف گوناگون است. یک ماشین که می‌تواند برای عمل به دستورات گوناگون برنامه‌ریزی شود و یا یک سری کارهای ویژه انجام دهد. به ویژه آن دسته از کارها که فراتر از توانایی‌های طبیعی و سرشتی بشر باشند. این ماشینهای مکانیکی برای بهتر به انجام رساندن کارهایی چون احساس کردن، دریافت نمودن و جابجایی اشیا یا کارهای تکراری مانند جوشکاری فراوری می‌شوند.
بطور کلی کارشناسان این حوزه می گویند که رباتها باید چندین ویژگی شاخص داشته باشند مانند:
از مواد مصنوعی ساخته شده باشد، قادر به درک محیط خود باشد، بتواند در اشیای محیط خود تأثیر گذارد، درجه‌ای از هوش (مصنوعی) داشته باشد یا توانایی انتخاب بر اساس محیط را داشته باشد، یا بصورت کنترل خودکار برنامه‌ریزی مجدد شود، قابل برنامه‌ریزی باشد، بتواند از طریق یک یا چند محور حرکت یا گردش کند.
یکی از اولین ربات ها، ربات‌های Unimate ساخته جورج دوول و جو انگلبرگر در دهه‌های ۱۹۵۰ و ۱۹۶۰ میلادی بودند. انگلبرگر اولین شرکت روباتیک را با نام «Unimation» بنیان نهاد و خود وی نیز امروزه پدر علم روباتیک لقب گرفته‌ است.»

اما شاید دانستن علت اینکه نام این موجودات ساخته دست بشر و با این همه توانایی را روبات نامیده اند برای شما هم جالب توجه باشد. بر اساس آنچه که باز هم من در جستجو ها بدست آورده ام: کلمه « روبات » یا « روبوت » از نمایشنامه علمی – تخیلی کارل چاپک نویسنده دهه 1920 چک واسلواکی اقتباس شده است. چهل سال پس از این تکنولوژی جدید « روبوتیک صنعتی » پا به عرصه گذاشت و امروز روبت ها دست های مکانیکی بسیار خودکارند که کامپیوتر آنها را هدایت می کند.

اما آنچه که از سیر تاریخی پیشرفت های تکنولوژی روبوتیک و کاربردهای مهم روبوت گفته می شود این است که:
نیمه های قرن هیجدهم جی دو وکانسون عروسکهای مکانیکی به اندازه انسان ساخت که موزیک می نواختند.
1801 ژاکار دستگاهی برای بافندگی ساخت که برنامه پذیر بود.
1805 « میلادرت » عروسکی مکانیکی ساخت که می توانست نقاشی کند.
1946 « جی سی دول » مخترع امریکایی وسیله ای برای کنترل ساخت که می توانست علائم الکتریکی را به طور مغناطیسی ثبت کند و آنها را دوباره برای کار یک ماشین مکانیکی باز سازی نماید.
1951 ساخت تله اپراتور ( بازوی مکانیکی با کنترل از راه دور ) برای کار با مواد پرتوزا ( رادیو تکتیو )
1952 اولین نمونه ماشین کنترل عددی
1854 « کن داورد » مخترع بریتانیایی تقاضای ثبت اختراع روبوت را مطرح کرد.
1959 شرکت پلانت نخستین روبوت تجاری را عرضه کرد. این روبوت با بادامک و کلید تاحدی کنترل می شد.
1960 همانگونه که در بالا هم اشاره شد نخستین روبوت یونی میت « unimate » بر پایه « انتقال برنامه ریزی شده کالا » عرضه شد. این روبوت دارای محرك هیدرولیکی بود و در آن از اصول کنترل عددی برای مهار بازوی مکانیکی استفاده شده بود.
1961 در کارخانه فورد، روبوتی یونی میت برای راهبری ماشین ریخته گری تحت فشار نصب شد.
1966 یک شرکت نروژی روبوتی برای رنگ پاشی نصب کرد.
1968 روبوت سیاری به نام شیکی ( Shaky ) در موسسه پژوهشی استانفورد ساخته شد. این روبوت می توانست به اطراف حرکت کند.
1971 « دست استانفورد » یک دست برقی روبوت بود که در دانشگاه استانفورد ساخته شد.
1973 تین زبان برنامه ریزی روبوت کامپیوتری به نام ویو « Wave » و به دنبال آن زبان ال « AL » در موسسه پژوهشی استانفورد عرضه شد. بعدها این دو زبان به زبان جاری وال « VAL » تبدیل شدند.
1974 شرکت « آ.ث .آ » روبوتی کاملاً برقی به نام IRb6 عرضه داشت.
1974 شرکت سین سیناتی روبوت T3 را با کنترل کامپیوتری عرضه کرد.
1975 روبوت « زیگما » ی « الیوتی » در عمیلات مونتاژ به کار گرفته شد؛ این یکی از نخستین کاربردهای روبوت در خط مونتاژ بود.
1978 روبوت RUMA ( ماشین یونیورسال برنامه پذیر برای مونتاژ )عرضه شد.
1980 سیستم « برداشتن از جعبه » با روبوت در دانشگاه ردآیلند به نمایش درآمد. این روبوت توانست با استفاده از بینایی ماشین، قطعات پراکنده را از جعبه بردارد.
1981 یک روبوت با محرک مستقیم در دانشگاه « کارنگی ملون » ساخته شد. در این روبوت از یک الکتروموتور نصب شده روی بازوی مکانیکی، بدون استفاده از رابط های مکانیکی معمول در اکثر روبوت ها، استفاده شده بود.
1982 شرکت IBM پس از چند سال تلاش روبوت RS-1 را عرضه کرد که دارای قابی جعبه ای بود و از بازویی با لغزنده قطری استفاده می کرد. در برنامه آن از زبان برنامه ریزی AMC ( تهیه شده بوسیله IBM ) استفاده شده بود.
1983 گزارش هایی در مورد پژوهش های شرکت وستیتگهاوس به سرپرستی بنیاد علوم امریکا درباره« سیستم مونتاژ برنامه پذیر و قابل تطبیق » منتشر شد که طرح آزمایشی برای برنامه ریزی انعطاف پذیر خط مونتاژ با استفاده از روبوت محسوب می شد.
1984 چند نوع سیستم برنامه ریزی غیر مستقیم در نمایشگاه روبوت 8 عرضه شد. این سیستم ها این امکان را فراهم آورده بودند که برنامه روبوت را بتوان با استفاده از تبادل گرافیکی بر روی کامپیوتر های شخصی تهیه و سپس به روبوت منتقل کرد.

اما روبات ها امروزه کارهای بسیاری انجام می دهند و پیشرفت های بسیاری کرده اند بطوریکه انسانها ( در اروپا ) حتی برای ازدواج هم به روبات ها فکر کرده اند.
اما براستی این ساخته دست بشر که امروزه جوانان ما در ایران هم به توانایی ساخت آن دست پیدا کرده اند، در ایران از چه جایگاهی برخوردار است ؟ این روباتی که می تواند در بیشتر کارها كمکی برای انسان باشد در کجای صنعت ایران ایستاده؟
چقدر با مقوله صنعت ما گره خورده است و چقدر جوان و صنعتگر ایرانی توانسته این موجود مصنوعی را وارد صنعت و کارخانه کند؟ شما بعنوان یک ایرانی تاکنون چه کاربردهایی را در کشور از این روبات هایی که جوانان توانمندمان در داخل کشور توانسته اند بسازند از نزدیک دیده اید؟ نمی دانم! شاید شما از آن دسته کسانی هستید که یک روبات در منزل دارید و اوست که در کارهای منزلتان به شما کمک می کند؟!!!!!
برگرفته از ايران صدا
04-13-2010 06:31 PM
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
تبلیغات
MapsaControl.ir

donyaaall17 آفلاین
کاربر معمولی
*

ارسال ها: 3
تاریخ عضویت: Jun 2017
اعتبار: 0
ارسال: #2
RE: ربوکاپ، اسباب بازی در دست جوانان یا دانش و تخصص؟!
بسیار عالی بود Smile

مواد شیمیایی مرک آلمان خرید ترمومتر جیوه ای
06-28-2017 07:29 PM
یافتن تمامی ارسال های این کاربر نقل قول این ارسال در یک پاسخ
تبلیغات
MapsaControl.ir

ارسال موضوع  ارسال پاسخ 


پرش به انجمن: