زمان کنونی: 09-23-2018, 03:04 PM درود مهمان گرامی! (ورودثبت نام)

ارتباط میکرو AVR به USB بدون IC واسط

ارسال موضوع  ارسال پاسخ 
  • 0 رأی - میانگین امیتازات : 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
امتیاز موضوع:

نویسنده پیام
ایمان صادقی
Unregistered

ارسال: #1

با این مدار بدون اینکه نیاز به آیسی یا قطعه دیگه ای باشه راحت میتونید با AVR به درگاه USB کامپیوتر متصل بشید. با این کار تقریبا 6 هزار تومان صرفه جوئی کردید.
به این روش AVR USB CDC میگن
مقاله مرتبط در سایت اتمل
http://www.atmel.com/dyn/resources/prod_...oc7619.pdf

سایتهای مرتیط
http://www.recursion.jp/avrcdc/index.html
http://www.obdev.at/products/vusb/avrdoper.html

AVR-CDC converts USB and RS-232C signals using the AVR micro- controller which has no on-chip USB interface. This technology is based on Object Deveopment's V-USB (Software-USB on AVR), and the CDC (Communication Device Class) protocol was extended over it. AVR-CDC enables PC to communicate with the USB device through virtual COM port.

The basic idea of using CDC protocol over Low-speed USB is based on Kyosuke Ishikawa's experiment in 2005. To make it stable and practical, Christian Starkjohann in Object Development helped me modifying his V-USB stack. Since three endpoints and the bulk transfer on low-speed device violates the USB standard, I added a tiny patch driver on Windows' USB stack.

Although this technology is quite experimental, it may be useful to interface your original system to PC easily. The circuit is very simple, but it requires a certain amount of skills to control. If you need practical or stable solutions, or you are not familiar with electronics nor installing drivers, use the dedicated chip from vendors like FTDI.

The back door to the low-speed bulk transfer is gradually closing on the newer OS. After enjoying this USB technology, switch to the HID protocol or to MCU having on-chip USB controller.

Write the program to AVR, build the circuit, and connect the device to PC's USB port. Install the driver on Windows. Access the device through generated virtual COM port from terminal software or your application. Control lines (DTR, DTS, RTS, CTS) are not used by the host application. Set the terminal software as "no flow-control".
Windows requests the driver installation again when connected to other USB port. Detect the previously installed driver automatically. Another COM number will be assigned. If you set serial number in AVR (rebuild with modified usbconfig.h), you can get the same COM port at any USB port. However, you cannot connect multiple CDC devices of the same serial number.
Before detaching the device, close the COM port in terminal software or in your application. Otherwise, you cannot connect to the device again because of the broken file handle. Restart the terminal software or your application then. Switch to the fast transfer mode using "lowcdc.vbs" to get the baudrate higher than 9600bps.

These schematics are for ATtiny45/85, ATtiny2313/AT90S2313, and ATmega8/48/88/168. Their firmware are all ISP-programmable. The red LED drops the USB voltage from 5V to 3.3V, and provides to AVR. The current is about 10mA, and is not enough to drive other circuit. When connecting to other MCU, connect Gnd and connect TxD and RxD in crossing way. R4 limits the leak current when the MCU's Vcc is 5V. You can omit if the Vcc is equal. R5 protects the TxD pin when it shortened to Gnd. You can omit both R4 and R5 if you connect to the RS- 232C driver like MAX232. Use crystal oscillator. Although ceramic resonator works well in most cases, it becomes unstable if the frequency deviation is bigger.
[تصویر: cdc232-fig.gif]

ATmega8/48/88's internal UART is configured from the PC. The flow-control (RTS/CTS) is supported.
600 - 38400bps, data 7/8, parity N/E/O, stop 1/2
[تصویر: cdc232-mega.png]

فایلهای درایور و سورس برنامه در ضمیمه

فایل (های) پیوست شده
.zip  cdc232.2010-02-28.zip (اندازه: 293.92 KB / تعداد دفعات دانلود: 544)
.zip  avrcdc_inf.zip (اندازه: 39.51 KB / تعداد دفعات دانلود: 368)
05-16-2010 06:41 PM
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
تبلیغات
MapsaControl.ir

shadmehr20 آفلاین
کاربر معمولی
*

اعتبار: 0
ارسال: #2
RE: ارتباط میکرو AVR به USB بدون IC واسط
سلام من این مدار و بسستم سیستم هم میشناسه و نصب هم شد ولی هر کاری میکنم چیزی نمیفرسته و تو hyperterminal چیزینمایش نمیده کمکم کنید پروژه دارم F F F
08-16-2011 11:46 AM
یافتن تمامی ارسال های این کاربر نقل قول این ارسال در یک پاسخ
تبلیغات
MapsaControl.ir

shadmehr20 آفلاین
کاربر معمولی
*

ارسال: #3
مشکل ارتباط میکرو AVR به USB بدون IC واسط
کسی نیست کمکم کنه دارم بدبخت میشم
08-17-2011 10:17 AM
تبلیغات
MapsaControl.ir

ایمان صادقی
Unregistered

ارسال: #4
سلام
من این مدار رو بستم و جواب هم گرفتم
08-19-2011 01:32 PM
تبلیغات
MapsaControl.ir

shadmehr20 آفلاین
کاربر معمولی
*

ارسال: #5
سلام من که نگفتم شما جواب نگرفتید گفتم چرا من جواب نگرفتم
شما پایههایdtr cts rts رو به کجا وصل کردید ؟
08-20-2011 03:08 PM
تبلیغات
MapsaControl.ir

ایمان صادقی
Unregistered

ارسال: #6
براي يه ارتباط ساده نيازي به اون پايه ها نيست.
اين كه شما جواب نگرفتيد ممكنه به 100 تا عامل بستگي داشته باشه.
08-21-2011 08:09 AM
تبلیغات
MapsaControl.ir

shadmehr20 آفلاین
کاربر معمولی
*

ارسال: #7
سلام یه دوستی گفته بودند دوسر rx tx رو به هم وصل کن و تو هایپر ترمینال تایپ کن ببین چیزی نوشته میشه یا نه من این کارو کردم ولی چیزی نوشته نشد سخت افزار هم به قول بعضی از دوستان درسته پس مشکل از چی میتونه باشه
؟؟
08-21-2011 08:48 AM
تبلیغات
MapsaControl.ir

ارسال موضوع  ارسال پاسخ 

پرش به انجمن: