زمان کنونی: 10-19-2018, 02:05 PM درود مهمان گرامی! (ورودثبت نام)مقدمه ای بر سنسورهای PIR


ارسال موضوع  ارسال پاسخ 
  • 1 رأی - میانگین امیتازات : 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
امتیاز موضوع:
 
مقدمه ای بر سنسورهای PIR
نویسنده پیام
مهرداد دهنوی آفلاین
کاربر معمولی
*

ارسال ها: 12
تاریخ عضویت: Feb 2010
اعتبار: 0
ارسال: #1
Question مقدمه ای بر سنسورهای PIR

.pdf  PIR Sensor.pdf (اندازه: 329.95 KB / تعداد دفعات دانلود: 568)
07-06-2010 01:53 PM
یافتن تمامی ارسال های این کاربر نقل قول این ارسال در یک پاسخ
تبلیغات
MapsaControl.ir

مهرداد دهنوی آفلاین
کاربر معمولی
*

ارسال ها: 12
تاریخ عضویت: Feb 2010
اعتبار: 0
ارسال: #2
RE: مقدمه ای بر سنسورهای PIR
111111111111111111111111111111111
07-06-2011 10:41 AM
یافتن تمامی ارسال های این کاربر نقل قول این ارسال در یک پاسخ
تبلیغات
MapsaControl.ir

elmicro آفلاین
کاربر معمولی
*

ارسال ها: 6
تاریخ عضویت: Sep 2012
اعتبار: 0
ارسال: #3
RE: مقدمه ای بر سنسورهای PIR
نحوه کار سنسور های مادون قرمز:

در طبیعت ما رنگ هایی رو داریم که قابل دیدن هستند مثل : آبی ، زرد ، قرمز ، بنفش ، صورتی و … ، اما رنگ هایی هم وجود دارند که دیده نمیشوند ، به نظر شما در رنگین کمان چند رنگ وجود دارد؟ ۷ رنگ !

بله در رنگین کمان ۷ رنگ وجود داره که دیده میشه ، که عبارت هستند از:

قرمز : نارنجی : زرد : سبز : آبی : نیلی : بنفش

rainbow sp 300x182 نحوه کار سنسور های مادون قرمز

اما آیا رنگ دیگری وجود ندارد ؟جواب مثبت است ، دو رنگ دیگر وجود دارد که ما با چشم غیر مصلح ان را نمیبینیم آن رنگها ماواری بنفش (بالاتر از بنفش) و مادون قرمز (پایین تر از قرمز ) است

در بازار الکترونیک شما با دیود های نوری به رنگ آبی زرد قرمز و … برخورد کرده اید و حتما از آنها استفاده هم میکنید ، به همین صورت دیود هایی داریم که نور مادون قرمز تولید میکنند که اگر انها را روشن کنید با چشم غیر مصلح دیده نمیشود و حتما باید با دوربین عکاسی یا فیلم برداری به آن نگاه کنیم ؛ به همین ترتیب گیرنده هایی داریم که قادرند نور مادون قرمز و شدت آن را تشخیص دهند که نمایی از شکل ظاهری انها در زیر آمده است.

sensor1 نحوه کار سنسور های مادون قرمز

اگر قبل از روشن کردن قرستنده در مقابل گیرنده با دستگاه مقاومت سنج (اهم متر) مقاومت دو سر گیرنده را اندازه بگیرید میبینید که مقاومت زیادی حدود ۱۰۰ کیلواهم دارد که تقریبا مثل یک کلید باز عمل میکند ولی هنگامی که فرستند را در نزدیکی گیرنده روشن میکنید مقاومت بین پایه های آن کم میشود و تقریبا مثل یک کلید بسته عمل می نماید .

لطفاً جهت مطالعه ادامه مطلب به لینک زیر مراجعه کنید:
http://www.elmicro.ir/index.php/electric...6-14-27-56

سنسور PIR

امروزه در سیستم‌های اعلام سرقت به طور گسترده از سنسورهای حركتی كه در بازار با نام رادار یا چشمی از آن‌ها نام برده می‌شود کاربرد دارد. این سنسورها امروزه با تنوع وسیعی و كیفیت گوناگون در بازار یافت می‌شوند. در این مقاله با مبانی و نحوه كاركرد این دستگاه‌ها آشنا شده و توان مقایسه آن‌ها را خواهید یافت.
هر جسمی كه دمای آن بالاتر از صفر مطلق یعنی 273 درجه زیر صفر باشد از خودش انرژی از جنس امواج نوری ساطع می‌كند. میزان این انرژی كه از جسم ساطع می‌شود وابسته است به:
· اختلاف دمای سطح جسم با دمای محیط
· میزان دمای خود جسم
· میزان انعكاس نور از جسم
· ابعاد فیزیكی جسم
· میزان تولید انرژی داخلی (فعالیت و متابولیسم) و طول موج این نور وابسته به دمای جسم می‌باشد.
بخش زیادی از این انرژی كه از جسمی تابش می‌كند از نوع مادون قرمز می‌باشد كه مربوط به بخش نامریی طیف امواج الكترومغناطیس می‌باشد. در یك دفتر اداری معمولی سطح تمام اجسام، دیوارها، كف، چراغ‌ها و غیره نور مادون قرمز از خود انتشار می‌دهند از آنجا كه دمای سطح اجسام اطراف با دمای محیط به هم نزدیك می‌باشد هر دو تقریباً در یك طول موج انتشار دارند.
هنگامی كه كسی در اتاق حضور ندارد و یا فردی در آن حركت نمی‌كند الگوی انتشار این انرژی از جهت قدرت و جهت ثابت است. حال اگر فردی به اتاق وارد شود این الگو به دو شكل به هم می‌ریزد. بدن فرد بین انعكاس و انتشار امواج توسط محیط مانع ایجاد می‌كند. بدن فرد انرژی مادون قرمز خود را می‌تابد كه باعث افزایش میزان این انرژی در اتاق می‌شود.
در صورتی كه او حركت كند به میزان قابل توجهی روی برخی از اجسام سایه ایجاد می‌كند و روی برخی دیگر از اجسام اثر تقویت كننده دارد. همچنین در منطقه‌ای كه انرژی مادون قرمز افزایش یافته است دما نیز بالاتر می‌رود سنسورهای مادون قرمز تغییراتی كه به واسطه حضور فرد در میزان انرژی در محیط ایجاد می‌شود را تشخیص می‌دهند. و شامل بخش‌های زیر می‌باشند.
یك سنسور كه نسبت به نور مادون قرمز دریافتی عكس‌العمل‌ نشان می‌دهد و آن را به میكرو ولت تبدیل می‌كند. یك لنز كه اطمینان می‌دهد نور مادون قرمز از مناطق مجزایی كه از هم فاصله دارند و از بین آن‌ها نوری دریافت نمی‌شود گرفته می‌شود.
یك مدار الكترونیكی كه تغییرات ولتاژ ناشی از انرژی مادون قرمز كه به دلیل حركت جسم در مقابل زون‌ها می‌باشد را در یك زمان معین اندازه می‌گیرد و نسبت به آن عكس‌العمل نشان می‌دهد.
سنسور مادون قرمز فقط به دمای ناشی از بدن انسان یا حیوان خونگرم كه در محدوده 8-14mm است عكس‌العمل نشان می‌دهد و طول موج‌های دیگر انرژی مادون قرمز مربوط به چراغ‌ها، نور خورشید، تجهیزات گرم كننده و غیره را به منظور كاهش نویز جهت تشخیص حضور یك فرد در محدوده خود فیلتر می‌كند.
سنسور اصلی یك PIR، یك قطعه فوق‌العاده حساس نسبت به نور مادون قرمز است كه داخل یك كپسول كاملاً بسته قرار گرفته است. هر نور مادون قرمزی كه به سطح سنسور بتابد در مشخصات الكتریكی سنسور تغییر ایجاد می‌كند. این تغییر توسط یك مدار الكترونیكی آشكار گردیده، تقویت شده و می‌تواند منجر به بروز یك آلارم در خروجی PIR شود. بالا رفتن تكنولوژی PIR منجر به اضافه كردن مزایا یا جبران‌سازی در بخش‌های زیر گردیده است.
مشخصات پس‌زمینه:
· دمای سطوح غیر مهم
· شدت تغییرات لازم برای فعال شدن آلارم
· طول زمان لازم برای تغییرات
· یكسان كردن اثر تغییرات در تمام زاویه دید
مشخصات هدف:
· طول موج مادون قرمز تولید شده توسط تجهیزات معمولی درون اتاق در دمای 12Cبرابر 1mm، نور خورشید 2.7mm و یك انسان 10-14mm یا بیشتر است.
· ابعاد واقعی جهت تحریك آلارم و حذف اثر پرسپكتیو ( یك حیوان كوچك در نزدیكی PIR اثر یك انسان در فاصله دورتر را دارد.)
· اختلاف دمای بین انسان و سطوح گرمازای دیگر
· سرعت جابجا شدن در مقابلPIR
تمام سنسورهای PIR برای تشخیص حركت از یك مفهوم اختلاف بین حضور و عدم حضور استفاده می‌كنند كه سبب می‌شود بین حضور یك انسان با امواج RFI و EMIمنتشره از منابع دیگر تفكیك قائل شود. برای حصول به این نتیجه صفحه سفید رنگ مقابل سنسور دارای الگویی است كه تحت زاویای خاصی امواج مادون قرمز از فرد مقابل دستگاه به سنسور نمی‌رسد اما تحت زوایای دیگر این نور مستقیماً به سنسور می‌رسد. برای واضح‌تر شدن مسئله شما فرض كنید كه یك ورقه كاغذ كه در آن سوراخ‌هایی با فواصل معینی تعبیه شده است مقابل چشم خود قرار داده‌اید در این حالت اگر فردی از مقابل شما عبور كند در بعضی از محل‌ها یا زوایا او را نمی‌بینید اما در برخی دیگر از زوایا او را می‌توانید مشاهده كنید.
زوایایی كه در آن‌ها فرد را نمی‌بینید زون مرده و زوایای دیگر را زون می‌نامیم.
به عبارت دیگر وقتی فرد در یك زون مرده قرار می‌گیرد نور تابشی از بدن او به سنسور نمی‌رسد ولی وقتی در مقابل یك زون قرار می‌گیرد گرمای تابشی بدن او توسط لنز محسوس می‌باشد.
زون‌ها دارای انواع گوناگونی از ساده تا پیچیده جهت كاربردهای یا حساسیت بالا می‌باشند.
1- زون تك واحدی
2- زون دوقلو
3- زون دو لبه
4- زون چهار لبه
5- زون هشت لبه

جهت دیدن متن کامل مقاله و مطالب مرتبط به لینک زیر مراجعه نمایید:
http://www.elmicro.ir/index.php/electric...nt/117-pir
(آخرین ویرایش در این ارسال: 10-01-2012 06:40 PM، توسط elmicro.)
10-01-2012 06:36 PM
یافتن تمامی ارسال های این کاربر نقل قول این ارسال در یک پاسخ
تبلیغات
MapsaControl.ir

ارسال موضوع  ارسال پاسخ 


پرش به انجمن: